Valaška: strhující boj až do konce

31.03.2012 23:31

Do 2. etapy nastupovali první 3 jezdci (Útrata, Mořkovský, Váňa) s rozdílem necelých 5 sekund. I na dalších postech ale bylo těsno a rozhodně bylo o co bojovat.

Už na 1. testu se nejrychlejším časem Jan Mořkovský dostal o pouhé 2 desetiny sekundy před Lukáše Útratu. S mírnými zdravotními problémy startující Kamil Váňa si připsal 6 sekund ztráty. Průběžně už to bylo vteřin 9. Čtvrtou pozici hájil se nejrychlejší "dvoukolkou" Martin Klik. Za něj díky 4. času poskočil ze 7. místa Dalibor Rafaj, který přeskočil bratra Davida i Libora Pilku, který si připsal více než dvacetisekundovou ztrátu a spadl za 5. na 7. příčku.

Na následující zkoušce se do vedení vrátil Útrata, Váňa poskočil na 2. pozici. Za vším stála drobná chyba a údajně neoprávněná patnáctisekundová penalizace Mořkovského. Servisní zónou se ještě po skončení soutěže nesla informace, že Peugeot Sport proti této penalizaci podá oficiální protest. Honza Mořkovský tak spadl na bronz, od zlata ho dělilo právě inkrimonovaných 15 vteřin. Na dalších postech se nic zvláštního nedělo. Velice pěkných časů dosáhli Klik (3.) a Plesník (4.). Průběžnému hodnocení skupiny A s náskokem 30 sekund vévodil právě Martin Klik. Tento náskok držel před Markem Petrášem, vedoucím mužem Clio Cupu. Třetí zůstával Martin Plesník.

"Sedmička" byla opět vítězná pro Mořkovského, což ho vyneslo na 2. pozici, před Kamila Váňu, kterému začátek etapy moc nevyšel, a na Lukáš Útratu ztrácel už přes 17 sekund. Třetí čas si opět "střihl" Martin Klik a potvrdil tím jeho skvělou formu. Oba Rafajové se stále drželi při sobě s rozdílem 3,5 vteřiny. Začátek 2. etapy nevyšel moc dobře ani Škodě Motorsport. Libor Pilka ztrácel už více než minutu na čelo.

RZ číslo 8 vyhrál opět Mořkovský. Tentokrát však o nicotné 4 desetiny sekundy před Útratou. Rozdíl mezi nimi se stále pohyboval okolo 13 vteřin. Další pozice se už celkem ustálily. Rozdíly pomalu narůstaly. Třetí Váňa ztrácel 18 sekund, Klik 41, Dalibor Rafaj 56. David Rafaj chtěl až moc rychle odstartovat do zkoušky, a připsal si 10 sekund penalizace za předčasný start. To ho stálo 6. místo, na které se dostal Libor Pilka.

V RZ 9 došlo ještě k markantnějšímu snížení ztráty z pohledu Mořkovského. Útrata totiž udělal chybu, roztočil se do hodin a jeho náskok se zmenšil na 5,3 vteřiny. Test vyhrál Váňa, který se tak zároveň dostal zpět do bojů o nejvyšší příčky, protože jeho ztráta na lídra byla 10,5 sekundy. Martin Klik zajíždí další 3. čas a odskakuje Daliborovi Rafajovi na rozdíl 19 vteřin. Opět se nedaří Liborovi Pilkovi, před kterého se zpět na 6. příčku dostává David Rafaj. Ze soutěže odstupuje z 9. místa průběžně Marek Pilka (havaroval. Skupina A má zatím jasného krále a tím je Martin Klik. Mezi ním a druhým Markem Petrášem byla mezera celé minuty. Z 3. místa se nebezpečně přibližoval Martin Plesník, který byl za Petrášem už jen 8 sekund. Výborně rozjetou soutěž zakončil havárií Ladislav Wagner. Po 6 testech figuroval na 4. místě ve sk. A.

Desítka zřejmě nebude šťastné číslo pro Klika, jenž na testu s tímto číslem ztratil chybou více než minutu na vítěze Mořkovského. V průběžném pořadí se propadl ze 4. až na 7. místo a bát se musel rozhodně i o vedení v "dvoukolkách", kde se k velkému nástupu vzchopil Plesník, který přeskočil Petráše a za Martinem byl už jen o 18 sekund. V průběžném pořadí si polepšil David Rafaj, který nejenže využil zaváhání Klika, ale přeskočil i svého bratra Dalibora. Dopředu šel i Libor Pilka. Kokntrétně na 6. místo. Situace ve vedoucím triu vypadala následovně: Honza Mořkovský ztrácel na Lukáše Útratu 1,5 vteřiny. Kamil Váňa zvolil opatrnější tempo a čelo se mu vzdálilo na čtvrt minuty.

Předposlední test se stal kořistí Mořkovského. Útrata udělal další hodiny. tentokrát ho to stálo i první místo a na jezdce Peugeotu nyní ztrácel téměř 5 sekund. Váňa uviděl alespoň teoretickou šanci na stříbro, když na Útratu ztrácel 11 vteřin. K útoku zavelel i Libor Pilka, který na jeden zátah přeskočil oba bratry Rafaje. Mezi nimi to také vřelo. Dalibor ztrácel na Davida jen 2,3 sekundy. Neuvěřitelného času zde dosáhl Klik. Zajel jen o 9 desetin sekundy pomaleji než Jan Mořkovský a dotáhl se jen 4 vteřiny za 6. místo.

Vítězství na posledním testu potvrdil Jan Mořkovský. Lukáš Útrata ztratil dalších 7 desetin. Kamil Váňa si dojel pro další solidní výsledek - 3. místo. Dalibor Rafaj ještě na poslední chvíli zkusil útok na Davida Rafaje. Stáhl však jen 1 vteřinu, což mu nestačilo. Z desátého místa stihl havarovat Patrik Vařeka. Skvělý závěr bohužel nedotáhl Libor Pilka, který na  poslední zkoušce havaroval. Martin Klik už nic neriskoval a po vypadnutí Pilky si dojel alespoň pro body za 6. místo. Náplastí pro něj může být fakt, že vyhrál hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou. Druhý Martin Plesník na něj v cíli ztrácel necelou půl minutu. Marek Petráš 53 vteřin. Pro "bramboru" si dojel Tomáš Kratina. Nejlepší pětici uzavřel Toni Panzo.

Hodnocení Clio R3 Trophy po zásluze vyhrál Martin Plesník, který sice v 1. etapě chyboval, v té 2. ale dokázal ztrátu smazat a Petráše přeskočit. Druhý jmenovaný si tak dojel i pro druhé místo. Bronz vybojoval Tomáš Kratina. Čtvrtý byl Toni Panzo. Zbytek pole uzavřelo s vělkými ztrátami Jiří Mitáček a Vladimír Skoupil. Michaela Pokorná do 2. etapy vůbec neodstartovala.

V průběžném bodování Lukáš Útrata navýšil svůj náskok před svými pronásledovateli už na 23 bodů. Jan Mořkovský se díky vítězství a bonusovým bodům za umístění v etapách posunul na 3. místo jen 6 bodů za Kamila Váňu.

Další soutěží bude Mogul Šumava Rallye Klatovy za 3 týdny.

Kompletní neoficiální výsledky najdete zde:

Ke kontrole zkracování nahrají na plugin první 3 jezdci absolutně i ve skupinách replaye z RZ č. 3 a 8. Limit pro nahrání vyprší ve středu v 23:59. Za nedodání replaye bude jezdec penalizován 2 minutami.