Tibor Marko vítězem v Lužických horách

01.05.2011 19:21

Prvním podnikem odstartovaly také sprintové mistrovství ČR a Pohár ČR v rally. Na start se postavilo celkem 60 jezdců. Do cíle dorazila přesně polovina z nich. V Lužických horách panovalo pěkné počasí a jezdci si nemuseli lámat hlavu s pneumatikovou loterií.

Nejlépe začal Jan Mořkovský a jen o 36 setin sekundy se dostal do vedení. Jeho Lancer Evo 6 sk. A byl následován Fiestou S2000 Dennise Zeťáka. Tomáš Kocour a Tibor Marko ztratili přes 6 vteřin. Slušně začali i Honza Fadler (Renault Clio R3) s Ondrou Janáčem (Ford Fiesta S1600), kterým patřilo 5. resp. 6. místo. Soutěž už zde skončila pro 5 jezdců.

Mořkovský své vystoupení zopakoval, opět vyhrál a měl náskok už 14 vteřin. Jeho pronásledovatelem už byl Marko, protože Zeťák se po chybě propadl s téměř minutouvou ztrátou do 3. desítky. Jilemnický zajel druhý čas a postoupil na 3. příčku. Těsně za ním byl Fadler. Janáč byl nucen po havárii odstoupit. Pětku uzavíral Kubini s "áčkovým" Escortem. Soutěž zde zaznamenala velký odpad posádek, nepokračovalo dalších 10 vozů.

Ani Mořkovský však v soutěži dlouho nezůstal. Na třetím testu havaroval a své místo připustil skvěle jedoucímu Fadlerovi. Vedl o 4 sekundy před Markem, kterému se tato vložka příliš nevydařila. Kubini se prohodil s Jilemnickým. Pátým časem držel stejnou příčku v průběžném pořadí Jakub Rojek. Zkoušku vyhrál Adam Burýšek, v jeho případě to znamenalo posun "pouze" na 13. místo. Za zmínku stojí i druhý čas Jana Jironce a především pak čtvrtý Michala Dohnala s Peugeotem 205 GTi. Ze soutěže odstoupilo dalších 7 pilotů.

Poslední test 1. sekce ovládl opět Burýšek, a to o vteřinu před Zdeňkem Bělákem, Vedoucí Fadler zaznamenal třetí čas. Jeho nejvližší protivník, Marko dojel pátý. Mezi ně se na RZ dokázal vklínit Jironc. V celkovém pořadí držel bronzový post Vladimír Kubíni. Jakub Rojek poskočil na ,,bramboru", zatímco Martin Jilemnický se propadl o jednu pozici. Bělák se díky skvělému času v RZ posunul na šestou příčku. Vozům s jednou poháněnou nápravou v polovině soutěže jasně vévodil Honza Fadler. Jeho náskok činil 42 sekund na Jirku Bočka s kitovou Fabií, a další vteřinku na Marka Pilku se stejným vozem.

Druhá sekce nezačala vůbec dobře pro Honzu Fadlera. Vedoucí muž obrátil své Clio přes střechu a v dalším průběhu se rozhodl pro opatrnou jízdu. Do čela tak šel Marko, Fadler se propadl za něj. Bronz stále držel Kubíni, vítěz testu, Jilemnický, se dostal opět před Rojka souboj tak pokračoval. Adam Burýšek se dostal solidními časy až na šesté místo.

Zkouška s číslem 6 byla opět vítězná pro Martina Jilemnického, a v průběžném pořadí to pro něj znamenalo výrazné přiblížení se k třetímu Vladimírovi Kubínimu. Na prvních místech se nic neměnilo. Marko si vybudoval náskok už 13 sekund na Fadlera, jenž měl náskok na Kubíniho pouze 0,75 vteřiny. Zaváhal ale Jakub Rojek a propadl se z 5. až na 9. místo. Jeho příčku převzal Burýšek, těesně následovaný Jironcem.

Pro Fadlera byla 2. sekce doslova očistcem. Na 7. testu udělal hodiny a ztratil další čas. V důsledku toho vypadl ze stupňů vítězů a zůstal a nepopulární bramborové pozici. RZ opět vyhrál Jilemnický a kromě skoku na stříbrný post se také výrazně přiblížil vedoucímu Markovi, konkrétně na 8 sekund. Kubíni si stále držel bronz. Burýšek uzavíral TOP5. Jan Jironc musel po havárii se šestým místem rozloučit. Dopředu se tak posunul Mira Dědek.

Poslední měřený úsek už nic zvláštního nepředvedl. Marko si vedení uhlídal a mohl se tak radovat z prvního sprintového vítězství. Jilemnický bral stříbro, Kubíni po velice vyrovnaných časech bronz. Fadler vypil kalich hořkosti až do dna a na závěrečné RZ před sebe pustil i Adama Burýška. Dědek udržel 6. příčku. Vedení ve dvoukolkách udržel i po potížích Honza Fadler. Roman Tomanec zajel skvěle druhou sekci a vybojoval stříbro před Markem Pilkou.

Pohár ČR v rally opanoval v Lužických horách celkově 9. Lukáš Zbraněk následovaný Standou Mechlem (20.) a Kubou Venclíkem (21.) na Fordech Fiesta ST. Poslední 2 místa obsadili Milan Ben (22., jen 4. desetiny za Venclíkem) a David Rafaj (26.)