První etapu Valašky ovládl rychlík ze Slovenska

31.03.2011 15:00

Do 1. etapy odstartovalo celkem 29 z 31 přihlášených posádek. Chyběli Ivo Chytil na Fabii S2000 a Michal Dohnal s Peugeotem 205 GTi.

První rychlostní zkoušku vyhrál podle očekávání vůz specifikace S2000. Byl jím Peugeot 207 S2000 s Alešem Procházkou za volantem. Procházka zvítězil o více než 4,5 sekundy před Slovákem Dennisem Zeťákem Subaru Impreza N14. Zdatně mu sekundoval Tibor Marko s dalším Imprezou, tentokrát ale specifikace N12. Elitní pětku doplnili Jan Chyska s Lancerem Evo 9 a Patrik Vařeka na Fabii S2000. Soutěž zde skončila pro horkého favorita mezi dvoukolkami. Jan Fadler poslal své Clio R3 mimo trať již po pár metrech Valašské Rally.

Na druhý test se posádkám hodila světelná rampa, protože stejně jako na dalších 2 ,,rychlostkách", i zde panovala tma. Zde se poprvé prosadil Zeťák a o 2,3 vteřiny porazil vedoucího Procházku. Rozdíly mezi jednotlivými posádkami byly těsné, o čemž svědčil 3. čas Jana Muknšnábla, který ztratil 1 vteřinu na 2. místo. Další sekundu ztratil Lukáš Měchura s Fordem Fiesta S2000. Opět pátý čas zajel Patrik Vařeka. V celkovém pořadí se mezi prvním Procházkou a druhým Zeťákem až na ztenčení rozdílu na 2 vteřiny nic nestalo. Na bronzový post postoupil po vyrovnaných výkonech Vařeka, který už ale ztrácel něco málo přes 10 vteřin. Do pouhé vteřiny se za ním vešli 4 jezdci v pořadí Muknšnábl, Měchura, Chyska a Němec. Dobře rozjetou soutěž zde ukončil ze 3. místa Tibor Marko. Ze 14. místa byl nucen odstoupit Daniel Hamšík. Ve skupině A vedl po první sekci Roman Tomanec s luxusním náskokem 17 vteřin na druhého Martina Plesníka. Na prozatímní bedně je doplňoval Dalibor Rafaj.

Po servisu se jely druhé průjezdy stejných úseků. Na RZ 3 zlepšil Dennis Zeťák svůj čas o 4 vteřiny a dostal se do vedení o pouhé 4 desetiny před Aleše Procházku. Solidní třetí čas zajel Patrik Vařeka a stejnou pozici okupoval i v celkovém pořadí. Na čelo už ztrácel 16 vteřin. Stejné jméno svítilo po RZ 3 i na 4. místě. Bylo to jméno Honzy Muknšnábla. Honza nebyl podle vlastních slov s vozem (Subaru Impreza N14) vůbec spokojený a do dalšího závodu uvažuje o změně. Na pátém místě vystřídal Lukáše Měchuru, kterému se tento test nepovedl, Dave Němec. Stopku vystavila tato vložka hned pěti jezdcům - Plesník (13. místo), Martin Šopík (15.), Mira Šopík (12.), Rojek (14.) a Kopecký (26.)

Poslední zkoušku prvního dne opanoval opět Zeťák, tentokrát o necelé 3 desetiny před Muknšnáblem a dalších 8 desetin před Vařekou. Aleš Procházka se závěrečnou zkouškou 1. etapy protrápil a ztratil 9 vteřin na prvního. Tím byl pochopitelně Dennis Zeťák. Ke druhému místu se přiblížil Patrik Vařeka, který nyní ztrácel 7 vteřin na Procházku. Tři desetiny za ním dokončil 1. etapu Jan Muknšnábl. Top 5 uzavřel Dave Němec s nejrychlejším Mitsubishi. Na 6. příčku poskočil v klidu jedoucí Lukáš Měchura. Mezi ,,dvoukolkami" byl nejrychlejší Peugeot 205 GTi Romana Tomance. Roman byl opravdovým překvapením 1. etapy, když v celkovém pořadí figuroval na 7. místě. Po odtoupení Martina Plesníka poskočil na střírný post Dalibor Rafaj s Peugeotem 106 Rallye. Bronzovou příčku okupoval další Peugeot 205 GTi, za volantem s Janem Lehečkou. Po havárii musel z 8. místa odstoupit Jakub Stočes s Mitsubishi Lancer Evo 7.

Valaška pokračuje 2. etapou 3 měřenými úseky, z nichž se každé pojedou 2x. Podle posádek se bude o všem rozhodovat na posledních dvou ,,erzetách", když se pojede náročná Bystřička.

Do cíle první etapy dorazilo 20 posádek.