První etapa pod nadvládou "enek"

12.01.2012 21:43

Z 62 přihlášených odstartovalo do soutěže 61 posádek.

První etapa měla poměrně zajímavý průběh. Provizorní stupně vítězů totiž okupují jen vozy třídy 3. Pojďme ale postupně.

Úvodní zkouška se jela na naprostém suchu, stejně jako ostatní 2 vložky. S těsným náskokem zde zvítězil tovární jezdec Peugeotu Sport, Jan Mořkovský, když o 1.3 sekundy porazil Slováka Dennise Zeťáka na Fabii S2000. S prvním produkčním vozem figuroval ve výsledcích Roman Tomanec (+ 6.5). Kamil Váňa s další Fabií byl pátý (+ 10.1). Rozum ovšem zůstával stát nad časy nejrychlejších vozů S1600. Anton Sabados zajel osmý, Pavel Sabota dokonce pátý čas. Lukáš Útrata a David Němec vyčkávali na svou šanci na 6., resp. 7. příčce.

Druhý test nedopadl vůbec dobře pro lídra Mořkovského, který v závěru zkoušky převrátil svůj vůz na střechu a na kola ho dostali až přítomní diváci. Do čela tak šel Zeťák, který tento test vyhrál. V průběžném pořadí měl náskok více než 9 vteřin na Tomance, který tady zajel 4. čas. Naprosto fantastického času dosáhl Martin Klik. Za vítězem zaostal pouze o 1.5 sekundy a v průběžném pořadí se posunul z 26. až na 5. pozici. Třetí čas zajel Útrata, stejná pzice mu patřila i v průběžném pořadí (+ 14.0). Propadl se Němec, kterého pozlobily problémy se zavěšením kol. Ztratil 20 vteřin a patřilo mu 19. místo (+ 32.2).

I 3. RZ vyhrál Zeťák. Tentokrát s náskokem 1.7 sekundy před Útratou, který se dotahoval na druhého Tomance (v RZ 5.). Vedení slovenského rychlíka bylo pojištěno už více než 13 vteřinami náskoku. Slušný třetí čas zajel Zdeněk Klíma, který se po vlažnějším začátku prokousával dopředu, průběžně byl s "dvěstěsedmičkou" osmý. Na 4. místo se dostal 4. časem Váňa, pátý zůstával Klik, který přebral první místo ve skupině vozů s 1 poháněnou nápravou od Honzy Jelínka, jenž na něj měl ztrátu pouhých 1.2 sekundy. Třetí místo kontroloval Jiří Ellschlager s 1 z Fiatů Punto týmu Roto. Ze soutěže odstoupilo do této fáze už 17 posádek.

Po 1. testu z 2. sekce se na čele prakticky nic nezměnilo. Stále vyedl Zeťák o 14 vteřin před Tomancem a Útratou, který ztratil drobným výletem mimo trať okolo 5 sekund. Kamil Váňa se za něj třetím časem dostal na rozdíl pouhých 3 desetin sekundy. Klik s Ignisem uzavíral TOP5. Propad zaznamenal Jelínek, který šel mimo trať a připustil svou pozici Daliborovi Rafaji s několik let starou Imprezou N10. Němec se po problémech prodíral ke špici a byl už 13., ztráta byla ale už více než třičtvrtěminutová. Konečnou znamenala čtyřka pro Mořkovského, který trefil mostek.

Na "pětce" se opět nedařilo Lukáši Útratovi. Opět se ocitl mimo trať, tentokrát ho to ale stálo víc než jen čas. Propadl se ze 3. na 5. místo. Tím kdo ho přeskočili byli Váňa (6. v RZ) a Dalibor Rafaj (2. v RZ). Vítězem nebyl nikdo jiný než Dennis Zeťák. Svůj náskok Před Romanem Tomancem navýšil už na 20 sekund a dál si mohl užívat bezstarostnou jízdu. Výraznějšího zlepšní zde dosáhl i úřadující mistr ČR, David Němec, který dokončil zkoušku ve 4. nejrychlejším čase a uzavíral už 1. desítku. Zadařilo se i Davidu Rafajovi s pátým časem, průběžně byl osmý.

Nečekaná sněhová kalamita přišla na RZ s pořadovým číslem 6. Většina jezdců nasadila široké pneumatiky na asfalt, avšak našli se odvážilci, kteří nasadili  pneumatiky s hroty, a samozřejmě to bylo na čase znát. Jedním z nich byl Lukáš Krajča. Zkoušku vyhrál o téměř minutu a půl před Zeťákem. Pořadím vepředu ale nijak nezamíchal. Posunul se z 32. na 27. pozici. Tím kdo však získal byl Němec. Test dokončil sice až 10 vteřin za druhým v pořadí, ale i to mu stačilo na posun na 5. příčku. Útrata se dostal zpět na stříbrnou příčku, ztráta na Dennise Zeťáka ale už činila 53 vteřin. Za něj se seřadili bratři Rafajové, v pořadí Dalibor a David. Hodně ale ztratil před touto zkouškou druhý Roman Tomanec (22. v RZ). Propadl se až na 8. místo. "Dvoukolky" zatím vedl s náskokem 25 vteřin Martin Klik. Jelínek se se soutěží rozloučil havárií na tomto testu. Na druhém pozici tak figuroval Vlastimil Matoušek s dvacetivteřinovým náskokem na Roberta Bradu.

Náskok převyšující 50 vteřin. Takový luxus si dopřával Dennis Zeťák. Bohužel na 7. testu udělal chybu a ze soutěže odstoupil. Do vedení se tak dostal Dalibor Rafaj, disponující náskokem téměř 8 vteřin na Útratu, kterému stále nebylo přáno dostat se do vedení (na této zkoušce hodiny). Na 3. místo poskočil David Rafaj, čtvrtý už byl Klíma. TOP5 stále uzvavíral Němec. Na dostřel první pětky se stále držel bezchybně jedoucí Klik. Poprvé se projevil potenciál škodováckého továrního vozu. Libor Pilka po několika časech ve 2. desítce zavítal i do té první a bylo z toho vítězství v RZ. Průběžně se posunul na 8. místo před Tomance, který ani tady nenašel společnou řeč s vozem a ztratil přes 40 vteřin.

Osmička je zřejmě šťastné číslo pro Lukáš Útratu, který konečně vyhrál, a dokonce se dostal do vedení. Soutěž měla nového lídra, protože ten dosud vedoucí udělal chybu, byl mimo trať, ztratil více než půl minuty a rázem byl pátý. Stoupající tendenci měla křivka průběhu Zdeňka Klímy Jänner Rallye. Po 2 druhých časech usadil na stříbrném postu se ztrátou blížící se desetivteřinové hranici. Třetí zůstával David Rafaj (+ 21.4 v průběžném pořadí), 8 vteřin před Davidem Němcem. Stoupající formu potvrdil Libor Pilka třetím časem. Opět poskočil dopředu, byl 7., 3 vteřiny za Kamilem Váňou a téměž 50 sekund před Patrikem Vařekou. Na 9. místo klesl Klik, i přesto ale stále vedl v klasifikaci vozů s přední poháněnou nápravou. Teď už ale jen o 4 vteřiny před Ellschlagerem, 3. byl stále Brada. Vše byl ještě otevřené, časové rozdíly totiž nebyly nikterak velké.

Devátá RZ se jela za tmy, to ale nevadilo Útratovi, který opět vyhrál. Smolným byl test pro Klímu, který ze slibné pozice krátce po startu havaroval (posádka OK). Ztracený čas dohnal Rafaj a opět se ocitl na druhém místě, se ztrátou téměř 40 sekund. I desátý čas stačil Němcovi k posunu na provizorní bronzovou příčku, ze které se odsunul vlastní chybou David Rafaj (přetočil auto přes střechu). Do první pětky se posunul Váňa (2. v RZ) s Liborem Pilkou v zádech (3. v RZ).

Na posledním testu 1. dne si většina předních jezdců upevnila své pozice. Útrata nyní vedl už o 54.5 vteřin před Daliborem Rafajem. Němec byl jen 7 desetin za ním. Jedinou změnou v první desítce bylo prohození pozic mezi Váňou a Davidem Rafajem. Libor Pilka se na chvíli ocitl mimo trať a přenocuje tak na 6. pozici necelou půl minutu před vedoucím mužem klasifikace "dvoukolek", Martinem Klikem. Ten si vyjel náskok 18 vteřin na Ellschlagera. Ani třetí místo se neměnilo, Robert Brada ztrácel 49 sekund.

Výsledky první etapy si můžete prohlédnout zde.