Království "véercéček" na Vrchovině

15.04.2012 15:36

Celkem 7 vozů specifikace WRC odstartovalo na 1. sprintové soutěži letošního roku. K tomu si připočtěte 1 Mitubishi Lancer ve specifikaci pro skupinu A a také 2 vozy S2000. Těmto silným vozům přijelo konkurovat několik vozů skupiny N.

Už na prvním testu začal svou spanilou jízdu vítěz Valašské Rally, Jan Mořkovský, jenž vyměnil tovární Peugeot za Citroen Xsara WRC. S Fabií WRC jej následoval černý kůň soutěže Ondřej Babák. Na lídra zde ztratil 3,5 sekundy. Další 2 vteřiny zpět se usadil Adam Burýšek s další Škodou WRC, tentokrát však s Octavií. Famózním 4. časem do soutěže vstoupil Lukáš Útrata. Vedoucí muž MMČR zvolil o něco starší model Imprezy, na rychlosti mu to však neubralo a jel vstříc vavřínům ve skupině N. Čtvrtý vůz WRC, avšak pátý vůz v pořadí řídil Martin Plesník s osmisekundovou ztrátou na Mořkovského. Na 6. pozici začal Roman Koscelník s dalším Subaru Impreza N11. Na 7. místě jsme mohli nalézt první ze 2 Fabií S2000 v rukou Pavla Saboty.

Na 2. RZ byl nejrychlejší Babák a ukázal, že o vítězství se chce porvat i on. Mořkovského náskok se ztenčil na 1,2 sekundy. Třetí Burýšek zde ztratil přes 7 vteřin a průběžně ztrácel už 10 sekund. Změna proběhla na příčkách pod stupněmi vítězů. Plesník 5. časem přeskočil Útratu. I nadále se však musel prát, protože rozdíl mezi nimi činil pouhou půl vteřinu. Dobrým časem se do hry dostal i Sabota (jen 0,3 vteřiny za Útratou). Roman Tomanec byl 7., až za něj se propadl Koscelník.

Třetí zkoušku vyhrál Mořkovský o 3,5 sekundy před Babákem a zvýšil tak náskok na 4,5 sekundy. Burýšek na 3 pozici ztrácel už více než 15 vteřin, Plesník s Útratou dalších zhruba 10 sekund. Z 6. místa byl nucen soutěž opustit Pavel Sabota, když havaroval. Na jeho pozici se tak posunul Roman Tomanec. Za ním se seřadili Roman Koscelník, Milan Spurný a vedoucí muž "dvoukolek" Jiří Boček. Ten vedl ve své skupině vedl o 16 sekund před Danielem Hamšíkem. Třetí byl Vojtěch Křeček.

Druhá sekce se nesla ve znamení nestálé předpovědi počasí. Nikdo přesně nevěděl, kde a kdy bude pršet, a tak začala menší pneumatiková ruleta. Zatímco Mořkovský, Útrata a Tomanec obuli slicky, Babák s Burýškem a Plesníkem pneumatiky do mokra. To bylo poznat už na RZ s pořadovým číslem 4. Jan Mořkovský deklasoval konkurenci a před Ondřejem Babákem navýšil náskok o více než 13 vteřin. Druhý jmenovaný ale i tak podal výborný výkon, protože s nevhodnými pneumatikami dokázal zajet druhý čas. Lukáš Útrata se třetím časem dostal před Martina Plesníka, který zaznamenal až 13. čas. Adam Burýšek  si udržel bronzový post. Solidního času zde dosáhl jezdec projektu Junior Sport Talent, Sebastian Markula. Kvůli výrazné ztrátě po chybě na druhém testu však i tak zůstával hluboko v poli na 17. místě.

Volba "suchých" pneumatik byla velmi patrná při pohledu na výsledky páté RZ. První jezdec s "ne-slicky" byl 6. Babák. Mořkovský vítězí opět o 13 sekund. V průběžném pořadí to už činí úctyhodných 36 vteřin. I přes špatnou volbu pneumatik zůstávají Babák s Burýškem na 2., resp. 3. pozici. Mezi nimi už je ale propast 16 vteřin. K Adamu Burýškovi se navíc na rozdíl 2 vteřin přiblížil Lukáš Útrata. Z 5. až na 8. se propadl Martin Plesník. Byl však jen necelé 3 sekundy za skupinkou bojující o jeho předhcozí příčku (Tomanec, Koscelník, Spurný - 2. čas v RZ).

Mokrý povrch se ocitl až na šestém testu. Ten byl však tak krátký, že Ondra Babák na Honzu Mořkovského stáhl "jen" 22 sekund, což nestačilo. Mořkovský díky odlišně volbě pneumatik během této sekce navýšil náskok o 10 vteřin. A před poslední RZ měl náskok vteřin 14. Dalších 17 sekund ztrácel Adam Burýšek. Ten měl zároveň náskok 26 sekund na Martina Plesníka, který 3. časem pokořil hned 4 jezdce. Lukáš Útrata, který za ním byl jen 3 sekundy však sliboval útok na posledním testu. Pořadí Tomanec, Koscelník, Spurný zůstávalo neměnné. Rozdíly mezi nimi se také příliš neměnily. Všichni 3 byli ve 3 sekundách. Ke změně však došlo na špci skupiny A. Boček na 5. testu vypochodoval z trati, ale pokračoval. Do vedení se ale nedostal Hamšík, nýbrž Křeček. Tito dva si však pořadí na předposlední zkoušce prohodili a očekávalo se, zda se ještě někdo pokusí zaútočit.

Na poslední RZ si favorité už pohlídali své pozice. Ondřej Babák zajel ještě 1 nejrychlejší čas. Celkově tak na Mořkovského ztratil 13,2 sekundy. Pro Jana Mořkovského je to tak 2. vítězství v řadě. Třetí dojel Adam Burýšek se ztrátou převyšující půl minuty. Martin Plesník nakonec udržel dotírajícího Lukáše Útratu za sebou. Pro 6. místo a letos poprvé až do cíle dojel Roman Tomanec. Měl však hodně štěstí, protože Milan Spurný v závěru přeskočil Romana Koscelníka a za Tomancem se zastavil jen o 4 desetiny. Daniel Hamšík už si vedení mezi vozy s 1 poháněnou nápravou vzít nenechal a před Vojtou Křečkem zvítězil o 9 vteřin. Třetí zůstal zklamaný Jiří Boček. Sebastian Markula nakonec soutěž nedokončil. Na 6. RZ havaroval z 15. místa.

Ke kontrole zkracování odešlou první 3 jezdci ve skupinách WRC, N4 a S1600 replaye z RZ 2 a 7. Časový limit pro nahrání vyprší ve středu v 23:59.

Sprintový šampionát pokračuje za 2 týdny v Lužických horách. Už za týden však startuje Rally Šumava.