Jänner Rallye: Útrata si vedení pohlídal

15.01.2012 10:53

Ani ve druhé etapě si posádky neoddychly co se týče volby pneumatik. Mokro střídalo sucho, sucho zase mokro. Do soutěže se v rámci superally vrátilo 10 vozů včetně tovární "dvěstěsedmičky" s Janem Mořkovským.

Na 1. zkoušce 2. etapy se Mořkovský ukázal v tom nejlepším světle a vykročil za bodovým přídělem za umístění ve 2. etapě. Lukáš Útrata už tady neponechal nic náhodě a na Dalibora Rafaje navýšil nákok o další 1,8 sekundy. Celkově to činilo 56 vteřin. Kamil Váňa se dostává o vteřinu a půl před Davida Němce na provizorní bronzovu příčku. Němec přiznává, že už jede na maximu možností.  Na pátého Davida Rafaje se na rozdíl 5 sekund dotáhl Libor Pilka. Patrik Vařeka se čtvrtým časem dostává před Martina Klika. 

Dvanáctá rychlostní zkouška neznamenala nic dobrého pro Útratu. Ten totiž poškodil chladič Imprezy a na Dalibora Rafaje ztratil okolo 20 vteřin. Rázem byl pryč jeho téměř minutový náskok. Nedařilo se ani Němcovi, který se roztočil do hodin. Zkušku opět vyhrává Mořkovský, zdatně mu sekundují Váňa a nově i Tomáš Kratina. Váňa se dostává na rozdíl pouhých 6 desetin za Dalibora Rafaje, jehož bratr David naopak trochu odskočil Liboru Pilkovi. Čas v TOP5 si připsal i po havárii navrátivší se Jan Antoni. Souboj o 7. místo zatím stále vyzníval i přes výlet do pole lépe pro Vařeku. Klik byl za ním jen o 6,4 sekundy. 

Ani 13. test nevyhrává nikdo jiný než Jan Mořkovský. Útrata ztrácí dalších 15 sekund s poškozeným chladičem. Měl štěstí v tom, že na programu byl servis.  Kamil Váňa se dostává o 2,5 sekundy před Dalibora Rafaje. Němec ztratil další vteřiny po zhasnutí motoru. Stále ale zůstával čtvrtý. Pořadí Rafaj, Pilka se neměnilo. Fantastickým 2. časem se Klik dostal zpět před Vařeku. Jeho náskok ale nebyl nijak velký, jen 1,8 vteřiny. Skupinu A vedl i po této sekci Martin Klik, jehož náskok byl už větší než 34 sekund na Jiřího Ellschlagera. Se ztrátou dalších 41 sekund vše sledoval Robert Brada. 

Další kolonku v počtu vyhraných RZ si připisuje Mořkovský. Útrata je zpět ve hře, zajíždí 2. čas a opět se začíná vzdalovat svým pronásledovatelům. Ani na dalších pozicích se nic zválštního neděje. Na bedně zůstávají Váňa s Daliborem Rafajem. Němec si musí začít hlídat záda, protože se k němu přibližuje David Rafaj. Ten se zase ohlíží po Liboru Pilkovi. Martin Klik se vzdaluje Patriku Vařekovi.

Hned následující zkouška je smolná pro Davida Němce, který po havárii odstupuje ze 4. místa. Jeho pozici tak přebírá David Rafaj, jehož náskok na Pilku se ztenčil na pouhé 3 vteřinky. Na špici se nic neděje. Útrata jen lehce poodjíždí Váňovi. Dalibor Rafaj se už zřejmě spokojil s bronzem. Vařeka se opět dostává před Klika, rozdíl ale není velký. Pouze 2 desetiny sekundy. V TOP5 zajíždí čas opět Antoni.

Jako na houpačce si musejí připadat Martin Klik s Patrikem Vařekou. Prvně jmenovaný opět zajíždí 2. čas za Mořkovským a dostává se zpět před Vařeku. Útrata si nadále užívá náskoku 36,1 sekund. Kamil Váňa ani Dalibor Rafaj se už nikam nehrnou, byť je mezinimi rozdíl 12 vteřin. Pilka se nevzádává a stále tlačí na Davida Rafaje.

Sníh na předposledním testu znamenal výměnu ve "vyhrávačích". Mořkovský se tentokrát musel o 1 desetinu sklonit před Útratou. Váňa dokončuje jen 8 desetin za ním, V stupních vítězů se už ale za normálních okolností nemůže nic stát. Dalibor Rafaj na Váňu ztratil dalších 12 vteřin a bylo rozhodnuto. Infarktový závěr si pro diváky připravily posádky figurující na 4.-7. místě. Pilka stáhl na Davida Rafaje další desetinky (průběžně 2,8 s). Vařeka na Klika vteřinu a půl (průběžně 1,7 s). Za zmínku stojí i 4. čas Vlastimila Matouška s Citroenem C2 S1600.

I závěrečná RZ se stala kořistí Lukáše Útraty, který tak po několika problémech stanul na stupínku nejvyšším. Jeho náskok na Kamila Váňu atakoval 40 vteřin. Bronzový Dalibor Rafaj ztrácel v cíli minutu a 16 sekund. Ikdyž se Pilka snažil, na druhého z bratrů Rafajů to nakonec nestačilo. V cíli je dělily pouhé 3 desetiny. Ani v souboji Klik - Vařeka se nic nestalo. Oba zajeli shodný čas a časový rozdíl mezi nimi tak zůstal stejný. Mezi vozy s poháněnou přední nápravou vítězství uhájil Martin Klik. Ellschlager na něj nakonec ztratil více než minutu a 20 sekund. Po havárii Roberta Brady na 16. RZ se na 3. příčku posunul Vlastimil Matoušek.

Jänner Rallye dokončilo pouhých 15 posádek. 

Kompletní výsledky jsou ke stažení zde: 

                                                            

Další soutěží MMČR bude Valašská Rally na začátku dubna. 

 

!Důležité!

Ke kontrole replayů odešlou první 3 jezdci absolutně a první 3 z každé skupiny (S2000, N, A) replaye z RZ 10 a 14. Limit pro nahrání vyprší ve středu v 23:59. Za nedodání replaye bude jezdec penalizován 2 minutami.